Pro připojení k Vašemu pracovnímu PC či k školnímu PC můžete zdarma využít aplikaci Windows 10: Připojení ke vzdálené ploše.

Nástroj pro připojení ke vzdálené ploše najdete i ve Windows. Pokud nemáte profesionální edici, funguje jen jako prohlížeč

Jak připravit Vzdálenou plochu (PC, na který se chcete připojit)

 •  Ujistěte se, že máte systém Windows 10 Pro.
  To zkontrolujete tak, že přejdete na Start  > Nastavení  > Systém > O systému a najdete část Edice. Informace o tom, jak tento systém získat, najdete v článku Upgrade z Windows 10 Home na Windows 10 Pro.
 • Když budete připravení, vyberte Start  > Nastavení  > Systém > Vzdálená plocha a zapněte možnost Povolit Vzdálenou plochu.
 • Poznamenejte si název tohoto počítače v části Jak se připojit k tomuto počítači.
 • V některých případech je potřeba místo názvu počítače zadat IP adresu. Tu naleznete například zadaním ipconfig do příkazové řádky (IPv4 Address).

V případe školního PC, tento PC nepřipravujete. Musíte se však uistit, že máte práva na přístup a správny název PC.

Jak se připojit na Vzdálenou plochu (PC, z kterého se chcete připojit)

Aplikace k připojení tzv. Vzdálená plocha je již nainstalovaná na Vašem zařízení v rámci aplikací Windows.

Pro připojení budete potřebovat VPN (https://tech.mendelu.cz/24970).

Postup k připojení
 • Do vyhledávacího pole na hlavním panelu zadejte Připojení ke vzdálené ploše a potom vyberte Připojení ke vzdálené ploše. V dialogovém okně Připojení ke vzdálené ploše zadejte název počítače (případně IP adresu počítače), ke kterému se chcete připojit, a pak vyberte Připojit.
  V případe připojení na školní PC se většinou jedná o názvo ve formáte učebna.mendelu.cz (napr. q01.mendelu.cz)
 • Při školním PC budete vyzvání k zadání jména a hesla pro přístup. Zde zadejte přihlasovací údaje z UISu, v některých případech musíte zadat ad\login.
 • V případě připojení k PC na PEF můžete využít také návod přímo na dané stroje, zveřejněný na ich stránkach: https://kb.pef.mendelu.cz/pages/viewpage.action?pageId=5800117