Přeskočit na obsah Přejít na navigaci

Používáme soubory cookies

Soubory cookies využíváme k analýze návštěvnosti, zapamatování preferencí a zlepšování použitelnosti webu. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím".

Nastavení Souhlasím

Souhlas můžete také odmítnout.

  • EN

Odbor informačních technologií

Náročné výpočty (Metacentrum, LUMI, ...)

Simulace a výpočty s využitím HPC a gridové infrastruktury

V mnoha oborech – od fyziky, přes bioinformatiku až po klimatologii – narůstá potřeba rychlých a přesných výpočtů. Zde přichází ke slovu HPC (High Performance Computing) – vysokovýkonné výpočetní prostředí, které umožňuje provádět rozsáhlé simulace, zpracovávat velké objemy dat a urychlovat vývoj nových poznatků. HPC je soubor technologií a architektur navržených k řešení složitých výpočetních úloh, které by běžné počítače nezvládly v rozumném čase. V praxi jde o výpočetní clustery tvořené stovkami až tisíci uzlů, často propojených vysokorychlostní sítí a řízených centrálním plánovačem úloh.

Moderní výzkum generuje obrovské množství dat a vyžaduje pokročilé simulace, které bez HPC nejsou reálně proveditelné. Příklady využití:

    • Klimatické modely pro predikci změn v atmosféře a oceánech
    • Simulace molekulárních interakcí v biochemii a farmacii
    • Výpočty v kvantové fyzice a astrofyzice
    • Zpracování genomických dat v medicínském výzkumu
    • Trénování umělé inteligence a modelů strojového učení

Aby mohl výzkum efektivně využívat HPC, vznikla potřeba propojení výpočetních zdrojů napříč institucemi i státy. Proto vznikla na úrovni státu Národní Gridová Infrastruktura (NGI), která se napojuje do Evropské Gridové Infrastruktury (EGI). To umožňuje vědcům spouštět výpočty napříč institucemi (pararelní rozdělení běhu úlohy napříč Evropou) a sdílet data nebo nástroje.

SystémTypK čemu se hodí?Přihlášení / PřístupDokumentace
MetaCentrum Grid / HPC: Česká národní infrastruktura pro vědecké výpočty Univerzální pro výpočty, gridové úlohy, simulace, bioinformatiku Přihlášení (CESNET) Pokračujte zde
Karolina EuroHPC: Český superpočítač Velké paralelní simulace, AI, strojové učení Žádost přes IT4I Pokračujte zde
Barbora HPC: Menší superpočítač, předchůdce Karoliny Středně velké výpočty, optimalizace kódů Žádost přes IT4I Pokračujte zde
LUMI EuroHPC / pre-exascale: Jeden z nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě Velmi rozsáhlé simulace, paralelizace, modelování klimatu, genomika Žádost přes IT4I nebo Žádost přes LUMI Access Calls Pokračujte zde
NVIDIA DGX-2 GPU server Strojové učení, hluboké neuronové sítě Přes MetaCentrum (vyžádat přístup) Pokračujte zde
VLQ (kvantový) Kvantový simulátor Experimentální kvantové algoritmy, výzkum v kvantové informatice Bude dostupný – sledujte novinky na IT4I / EuroHPC Doplníme...

*Pro data z výpočtů lze využívat i úložiště jako je např. LUMI-O objektové úložiště S3: 30 PB.

Kdo a jak může využívat superpočítače?

    • Zaměstnanci výzkumných organizací ČR
    • Excellence based přístup = na základě výzkumného záměru po schválení žádosti
    • Otevřená soutěž IT4I, pravidelné národní výzvy (3x ročně)/EuroHPC výzvy, instituciální a komunitní přístup aj.
    • Pro rychlý přístup je nutno zažádat o Fast Track Access (FTA) - alokování zdrojů max na 4 měsíce a rozhodnutí o žádosti do 7 dní od podání.

Co musí vědec umět?

Pro většinu bodů z tohoto výčtu existují na stránkách poskytovatelů dokumentace a návody, jak jednotlivé kroky provést. Pro zjednodušení výpočtů je vyvíjena uživatelsky přívětivější platforma Lexis2. Přihlášení např. skrze EUDAT (nutné ověření e-mailu), ORCID, aj. více informací zde.

Znalosti:

    • práce s příkazovou řádkou,
    • spouštění a psaní skriptů (např. Bash, Python),
    • vzdálené připojení skrze terminál pomocí SSH,
    • jak spustit úlohu a zařadit ji do fronty (porozumění základním parametrům).

Školení a návody

Existuje mnoho školení na práci se superpočítači, ať už od poskytoatelů služeb či v rámci evropských projektů. Návody jsou součástí dokumentace viz tabulka.

Příklady školení: